Myśl, działaj, opowiadaj! Warsztaty dla młodych aktywistów Fundacji Musszelka

W tym roku już po raz kolejny odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i na ulice miast na całym świecie, również Polski wyszli młodzi ludzie, żeby domagać się od polityków konkretnych działań na rzecz zahamowania zmian klimatu. To dobitny głos Grety Thunberg stał się impulsem dla wielu z nich, żeby stanąć w obronie Ziemi i swojej przyszłości.

Jak pokazuje jej przykład, najlepszym autorytetem i wzorem do naśladowania dla młodszych dzieci są dzieci starsze i nastolatki. W projekcie Musszelki „Myśl, działaj, opowiadaj! Warsztaty dla młodych aktywistów” kluczowy jest właśnie ten transfer wiedzy i zaangażowania. Poznając zagadnienia związane ze zmianami klimatu, uczniowie i uczennice klasy VI Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy z Podkowy Leśnej stają się podczas zajęć edukatorami i edukatorkami młodszych dzieci ze świetlicy. Podczas zajęć dowiadują się m.in., dlaczego pożary w Australii, Kalifornii, czy na równinie Pantanal są znacznie większe i trudniejsze do opanowania teraz niż wcześniej. Sprawdzają też,  jak rolnictwo monokulturowe wpływa na Ziemię i jej mieszkańców – duże i małe zwierzęta, szczególnie owady zapylające i co można robić na co dzień, żeby chronić ich siedliska.

W związku z pandemią część zajęć odbywa się zdalnie, a szóstoklasiści zamiast spotkać się z dziećmi ze świetlicy, nagrali dla nich krótkie filmy. Również wydarzenie finałowe w trakcie Tygodnia Edukacji Globalnej będzie miało tę formę. Gość specjalny – biolog i polarnik Mikołaj Golachowski podczas spotkania opowie o fascynującej przyrodzie Arktyki i Antarktydy, a także o tym, jak postępujące zmiany klimatu i działalność człowieka wpływają na te rejony świata

Możesz również polubić…