Kampania Make IT Fair

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, gdzie został wyprodukowany wasz telefon komórkowy? Każdego dnia korzystamy z produktów elektronicznych, najczęściej są to telefony, odtwarzacze MP3, laptopy. Dziś już trudno nam jest wyobrazić sobie świat bez tych urządzeń. Wszyscy polegamy na technologii informacyjnej (ang. IT – information technology). Wykorzystujemy ją codziennie do pracy i zabawy. IT zmienia nasze życie na lepsze na wiele różnych sposobów.

Jednak niewiele ludzi wie, że w przemyśle produkującym te urządzenia dochodzi do wielu nadużyć. Fabryki sprzętu elektronicznego, chcąc utrzymać jak najniższe ceny, przenoszą produkcję do krajów, w których koszty pracy są niskie, a normy ekologiczne mniej surowe. Bardzo często warunki pracy w tych fabrykach są przerażające. Make IT Fair to kampania prowadzona przez grupę europejskich organizacji pozarządowych przeciw tym nieuczciwym praktykom. Ma ona na celu poinformowanie młodych ludzi o problemie, a także zachęcenie ich do aktywnego uczestnictwa w poprawie istniejącej sytuacji.
 
Każdy z nas może dołączyć się do kampanii, w której rządy i międzynarodowe firmy wzywane są  do poprawy warunków pracy robotników branży elektronicznej w ubogich społecznościach na całym świecie.
 
Kampania Make IT Fair wzywa młodych ludzi z całej Europy, aby pomogli zmienić na lepsze życie robotników w krajach rozwijających się, dzięki którym spełniają się nasze elektroniczne marzenia. Razem możemy sprawić, że IT będzie fair dla ludzi na całym świecie.
Poniżej przedstawiamy materiał edukacyjny w postaci multimedialnego quizu, który możecie przeprowadzić ze swoimi uczniami (w j. polskim) przy użyciu komputerów.
Quiz jest przeznaczony dla uczniów od 14 do 16 lat i można go wykorzystywać przy przedmiotach tj. nauka o społeczeństwie, geografia czy podstawy przedsiębiorczości.
 
W tym quizie uczniowie zbierają fakty na temat obecnych warunków dotyczących łańcucha produkcji bez poczucia winy związanego z używaniem telefonu, MP3 czy komputera. Ponadto, zdobywają wiedzę na temat powiązań jakie łączą ich z mieszkańcami krajów rozwijających się. Wykorzystując metodę quizu, możesz zachęcić uczniów do samodzielnego, ale uporządkowanego zebrania informacji, a następnie pracować na swój własny sposób na zgromadzonym materiale.
 

Po zakończeniu 2-godzinnego quizu:

  • Uczeń potrafi wymienić konsekwencje społeczne i ekonomiczne oraz skutki środowiskowe produkcji i przetwarzania urządzeń elektronicznych.
  • Uczeń posiada swoją opinię na temat przyczyn i konsekwencji tych problemów w procesie produkcyjnym.
  • Uczeń potrafi opisać potencjalne sposoby wpływu na te procesy przez indywidualnych obywateli oraz grupy nacisku. Uczeń potrafi powiązać znaczenie sprawiedliwego handlu (Fair Trade) oraz rolę (i wpływ) przemysłu detalicznego i konsumentów.
Pracę z quizem ułatwi Wam dostępny na stronie podręcznik nauczyciela, a także broszurki dla uczniów.
Projekt Make IT Fair w Polsce koordynuje Koalicja Karat. Czytaj więcej na ten temat tu.
Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską.

Możesz również polubić…